پنجشنبه , ۱۴۰۲/۱/۱۰ , ۲:۱۹ ب٫ظ

از ادای احترام به سردار سلیمانی تا ساز و آواز اقوام ایرانی در جشنواره موسیقی نواحی

از ادای احترام به سردار سلیمانی تا ساز و آواز اقوام ایرانی در جشنواره موسیقی نواحی

دومین شب از جشنواره موسیقی نواحی ایران با ادای احترام به با سردار دل‌ها، حاج قاسم سلیمانی و ۱۰ اجرای صحنه‌ای در باغ موزه‌ی وزیری برگزار شد.

دومین روز جشنواره در حالی کار خود را آغاز کرد که جمعی از هنرمندان حاضر در این رویداد صبح روز ۳۰ مهرماه به مزار سردار قاسم سلیمانی رفتند و‌ بر مزار ایشان فاتحه خواندند. اما شامگاه جمعه (۳۰ مهرماه) باز هم ساز و آواز اقوام ایران با حضور علاقه‌مندان موسیقی در باغ موزه وزیری کوک شد.

علیرضا میرخسروی (اتنوموزیکولوژ) پیش از این اجرا گفت: «هم‌اکنون اجرایی از منطقه کردستان داریم در مقام حیرانی اجرا می‌کنند. ما در موسیقی ایران عاشقانه زیاد داریم و اینجا یک نمونه از آن را می‌بینیم. در ایران فرهنگی، اقوام مختلفی داریم و وقتی از کردها صحبت می‌کنیم، حرف از یک استان نیست و در واقع حرف از یک قوم است. سپس گروه حسن یوسف‌خانی دقایقی حاضران را میهمان موسیقی کردی کرد.

در ادامه مراسم، فواد توحیدی (پژوهشگر موسیقی نواحی) از یکی از گروه‌های شرق کرمان دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و پیش از حضور گروه یاسین شرفایی در سخنانی گفت: متاسفانه بخشی از موسیقی نواحی ایران در حال از دست رفتن است و کیبوردها گلوی موسیقی نواحی را گرفته‌اند. به طور کلی منطقه شرق کرمان منطقه‌ای طلایی در موسیقی نواحی است چون سه تا ساز بی‌نظیر دارد.

در ادامه مراسم، فرهاد نادری و عثمان زاهدی موسیق کردی، سیاچمانه اجرا کردند، اما بخش دیگری از اجراهای شب دوم به اجرای موسیقی حوزه حرات اختصاص داشت و پیش از این اجرا فاروق رحمانی (پژوهشگر موسیقی نواحی ایران) با بیان اینکه موسیقی حوزه هرات به سمت موسیقی هندوستان رفتند، گفت: ما در استان سیستان و‌ بلوچستان افغان‌های زیادی داریم که ساکن منطقه هستند و حتی خیلی‌وقت‌ها بلوچ و افغان با هم ازدواج کرده‌اند، برای همین در منطقه‌ای مثل زاهدان موسیقی ترکیبی می‌بینید.

سپس غلام‌سخی رسولی اجرایش را روی صحنه برد و در ادامه نوبت خوزستان رسید و فواد توحیدی توضیح داد: موسیقی خوزستان، موسیقی بسیار متنوعی است. موسیقی امروز، اجرای گروه «نیسان» است که عرب هستند و موسیقی بداهه‌ای اجرا می‌کنند.

در ادامه مراسم، علیرضا میرخسروی در سخنانی گفت: وقتی صحبت از اصالت می‌کنیم، در واقع سنت بخشی از اصالت است. اینجا موسیقی اصیل می‌بینیم و سلسله قطعاتی که یک رقص میسازند. سپس محمد آزادی با گروهش روی صحنه آمد.

کریم بیانی‌منش از کرمان نیز به همراه گروهش قطعاتی را اجرا کرد و در نهایت دومین شب از اجراهای جشنواره با سرنای احسان عبدی‌پور از لرستان به پایان رسید که اجرا با استقبال زیادی از سوی مخاطبان همراه بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا و بازانتشار توسط زخمه

شناسه خبر: 1615000801 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *