سه شنبه , ۱۴۰۲/۳/۱۶ , ۸:۵۵ ق٫ظ

انتقاد از بی توجهی تلویزیون به یک جشنواره ملی موسیقی

انتقاد از بی توجهی تلویزیون به یک جشنواره ملی موسیقی

حمیدرضا اردلان با انتقاد از بی توجهی تلویزیون به برگزاری رویداد مهمی با عنوان جشنواره ملی موسیقی جوان، گفت: صداوسیما مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می‌کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره‌ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند و آن را به‌عنوان یک رویداد ملی جامع، ضبط و پخش نمی‌کنند.

حمیدرضا اردلان پژوهشگر موسیقی نواحی و آهنگساز که چندین دوره نقش مشاور و داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان را برعهده دارد، درباره نقش جشنواره در استعدادیابی و کشف نسل جوان مستعد در عرصه موسیقی نواحی گفت: پرسش درباره واژگان انگیزه و استعداد در نسبت با یک جشنواره بسیار معمول بوده و راه ساده‌ای است تا یک گفت‌وگو را به مسیری درست هدایت کند. جواب این پرسش می‌تواند این باشد که جشنواره موسیقی جوان، تاثیر به‌سزایی در ایجاد انگیزه و کشف استعدادها دارد. من تمایل دارم، جواب این پرسش را به زمینه‌های فرهنگی معاصر و تغییر زبان و به‌تبع آن، به تغییر مفاهیم واژگان ارجاع دهم.

این پژوهشگر موسیقی اضافه کرد: دشوار است که درک یکسان و مشترکی از معنی انگیزه و استعداد را نزدیک نوازنده یا خواننده موسیقی نواحی یا مقامی بیان کرد. قبلا موسیقی آیینی در معنی مفاهیم کلی و قیاسی حیات داشت، اکنون انسان‌ها در نسبت با خود و به تعبیر نوین که می‌شود، آن را به نفس مستقل هم شرح کرد، روبه‌رو هستند. ریشه‌های حیات فرهنگی جمعی در میان اهالی الحان و نغمات دچار گسست شده است. یکی از اهداف جشنواره موسیقی جوان این است که آن انگیزه و استعدادها را که در زمینه تفکر و کردار جمعی ظهور و بروز داشت گوشزد کند و می‌شود باور داشت که توسط جشنواره در این راه سعی شده است.

اردلان با اشاره به این‌که در قیاس با جشنواره‌های دیگر، جشنواره موسیقی جوان، هم ساختار دارد و هم تمهید معنای متصل به سنت‌های موسیقی ایران را دنبال می‌کند، گفت: چنین اقدامی نیازمند شناخت است، که نشانه‌های تمهیدات هویتی آن به حضور موسیقی‌دانان جوان صاحب‌لحن و مقام از یک سو و تداوم ذهن علمی به مفهوم قدیم و جدید آن در نزد گردانندگان جشنواره از سوی دیگر بستگی دارد. به این‌ها پیگیری و تسلط دبیر جشنواره به ایجاد نگاه فراگیر و مدام درحال نقد از درون و بیرون را هم اضافه کنید. جشنواره با سه ترم واژگانی موسیقی، ملی و جوان شناخته می‌شود.به همین دلیل؛ هم درانواع و هم در جغرافیا، فراگیر است.

مشاور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در ادامه افزود: عنوان “جوان” جشنواره را به فردا و پس فردای موسیقی ایران ربط می‌دهد، این هم نوعی فراگیری در زمان است. آمار متقاضیان طی چند سال به‌لحاظ کمی بسیار گسترده شده و در عین‌حال، کیفیت ارائه‌ها و اجراها ارتقاء پیدا کرده است. این‌ها را می‌شود نشانه‌های نگاه فراگیر جامعه موسیقی نواحی به جشنواره تلقی کرد.

این هنرمند با انتقاد از بی توجه تلویزیون به برگزاری رویداد مهمی با عنوان جشنواره ملی موسیقی جوان تصریح کرد: صدا و سیما مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره‌ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند و آن را به‌عنوان یک رویداد ملی جامع، ضبط و پخش نمی‌کنند. اگر بخواهیم فراگیری درصورت این رویداد وقوع یابد، ضرورت دارد که رسانه‌ها کمک کنند. بنده اطمینان دارم محتوای جشنواره موسیقی جوان به‌طور کلی منش صدق دارد و درمیان هنرمندان موسیقی راه فراگیری می رود.

حمیدرضا اردلان داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان درباره تمرکز و توجه جشنواره موسیقی جوان به نوازندگان و خوانندگان موسیقی نواحی و ایجاد انگیزه برای این نسل به واسطه توجه به موسیقی اجدادی شان بیان داشت: جشنواره ملی موسیقی جوان را متخصصان شناخته‌شده کشور پیش می برند و تجارب آنها تاکنون به حاشیه‌های سیاست‌زده معمول یا منافع شخصی کشیده نشده است. گاهی سعی شد که این جشنواره هم از محتوا تهی شود، اما تاثیر ملی و فراگیر آن و پشتیبانی موسیقیدانان برجسته همکار جشنواره، مانع این کارشده است.

او ادامه داد: اتفاقا می‌خواستند بخش نواحی که مرکز و ریشه موسیقی ایران است را تعطیل کنند که موجب اعتراض شد. بخش جوان موسیقی نواحی مهم‌ترین امکان است تا روش‌شناسی و نگاه به آینده موسیقی آیینی و الحانی که میراث گذشتگان و دارایی آیندگان است در معرض تجربه جدی و مدام قرار گیرد. مسلما این جشنواره به‌طور کلی و دربخش نواحی یک دستاورد بزرگ به‌شمارمی آید.

این هنرمند در پایان درباره ارزیابی خود نسبت به دوره‌های گذشته و سطح آثار رسیده و شرکت‌کنندگان در جشنواره نیز خاطرنشان کرد: در ابتدا، آثار رسیده به جشنواره شامل کل نواحی و سبک‌های گوناگون و نحله‌های موسیقی نبود، به‌تبع آن ما از یک سیاق معین در اجراها برخوردار نبودیم. به‌مرور زمان، توجه موسیقیدانان جوان نواحی به این جشنواره جلب شد. اکنون مقام‌یافتگی اجراها و نظام‌یافتگی جشنواره رو به هویدا شدن است. در پایان به اطلاع می‌رسانم که این جشنواره باعنوان جشنواره موسیقی ملی جوان، شاهد اجرای نونهالان، نوجوانان و حتی خردسالان هم هست.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا و بازانتشار توسط زخمه

شناسه آگهی: 1715000617 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است