سه شنبه , ۱۴۰۲/۳/۱۶ , ۱۰:۴۴ ق٫ظ

دو کتاب از ارشد تهماسبی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شد

دو کتاب از ارشد تهماسبی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شد در زخمه

به بازانتشار موسیقی زخمه، دو کتاب «پرده‌گردانی» و «سیر در سیاره‌ها» به قلم ارشد تهماسبی در زمینه موسیقی و آموزش پرده‌گردانی در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شد.

در متن کتاب «پرده گردانی» آمده است: «هنگام تدریس در کارگاه‌های تخصصی ردیف، می‌دیدم. بیشتر هنرجویان حتی کسانی که در سطح پیشرفته نوازندی و تحصیل کرده بودند در این رشته بودند. از پرده‌گردانی ‌هایی که به تناسب مباحث مطروحه انجام می‌دادم شگفت‌زده می‌شدند.

قانعی درباره زیرساخت‌های شهر شیراز برای میربانی دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین‌های اقوام ایرانی گفت: «شیراز با قدمت تاریخی و زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود، می‌تواند میزبان مناسبی برای جشنواره موسیقی نواحی باشد.

این شهر همین حالا هم رنگین‌کمانی از اقوام مختلف را در خود دارد.در شیراز تالار یکصد هزار نفری حافظ را داریم که می‌تواند در کنار آرامگاه حافظ میزبان رویدادهایی از این دست باشد.

برایشان عجیب و شاید غیرممکن می‌نمود که بتوان از چهارگاه وارد دشتی و سه گاه و ماهور و… هم شد. چرا که فقط به پرده گردانی‌های موجود در ردیف‌های موسیقی عادت کرده بودند. همین امر سبب شد که اقدام به نگارش این کتاب کنم.

در اینجا مسیرهای متعددی را برای پرده گردانی از هر مقام به مقام‌های دیگر موسیقی در چند مایه معرفی کرده‌ام که همه آنها نت دارند و با شرح و تفسیر همراه‌اند.»

دومین کتاب

دومین کتاب ارشد تهماسبی در نمایشگاه کتاب تهران توسط انتشارات ماهور به نام «سیر در سیاره‌ها» نیز به قلم ارشد تهماسبی و در مورد توانمند‌سازی در شناخت ردیف و آواز است. در متن کتاب آمده است:

«فراگیری موبه موی ردیف و توانمندی در اجرای آن شرط کافی برای ادراک این مجموعه نیست. تا زمانی که هنرجوی این گرایش به شناخت درستی از ساختار ردیف نرسد بدل به موسیقی دانی عالم و «ردیف دان» نخواهد شد.

دریافت دقیق و عمیق از ردیف موسیقی هم، فقط زمانی حاصل می‌شود که آموزش و فراگیری آن با طبقه‌بندی و تفسیری منطقی همراه شود. همچنین توضیح و تحلیلی در این باره آنگاه ثمربخش و سودمند خواهد بود که بنیادی «ساده محور» داشته باشد.

در این کتاب اصلی بر شناخت «گوشه‌های سیار» است. که فصل مهم و گسترده‌ای از ردیف موسیقی را به خود اختاص داده‌اند. در همین راستا، به چگونگی ساختار موسیقی دوره های قبل کمی اشاره شده بود.

همچنین اصطلاح‌ها و مفاهیم مویسقی اموری مانند ردیف، روایت، دستگاه، آواز، مقام، گوشه درآمد، نغمه، فرود و… شرح دادند. بخش دوم کتاب اعتنا به مهم ترین عنصر موسیقی، یعنی مقام به بررسی بسترهای صوتی تعلق پیدا کرد.

آنچه در این کتاب آمده، گزیده‌ای مختصر از مطالب مطرح شده در کارگاه‌های «تحلیل ردیف» نویسنده است.

سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» از بیست‌و‌یکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه 1401 در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی (ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگذاری موسیقی ما و بازانتشار توسط سایت www.zakhme.com

شناسه خبر: 1730010226

شما دوستان عزیز میتوانید سوالات، انتقادات و نظرات خود را نسبت به این خبر در زیر همین صفحه با ما و دوستان عزیز سایت موسیقی زخمه به اشتراک بگذارید.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۵ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است