یکشنبه , ۱۴۰۲/۳/۱۴ , ۴:۲۲ ق٫ظ

دیدار صمیمانه کیهان کلهر با «سایه» هوشنگ ابتهاج

دیدار صمیمانه کیهان کلهر با «سایه» هوشنگ ابتهاج موسیقی زخمه

به بازانتشار موسیقی زخمه، «یلدا ابتهاج» (فرزند هوشنگ ابتهاج) به روایت آن‌چه که در دیدار صمیمانه هوشنگ ابتهاج (شاعر نامدار) «سایه» و کیهان کلهر (کمانچه‌نواز برجسته ایرانی) رخ داد که بین آنان مطرح شد، پرداخت.

یلدا ابتهاج در این خصوص نوشته است: « این سوی جهان … همین روزها بود که پدرم (هوشنگ ابتهاج) در احوال این روزهایشان، همچون همیشه که موسیقی جای ویژه ای برای ایشان دارد، اجرایی از کیهان کلهر را از جاده ابریشم می‌دیدند. پرسیدند این اجرا را دیده‌ای؟ لحظات لابلای نوای سازها و کمانچه دردمند کیهان کلهر پیچیده بود.

گفتگویی‌ کردیم و تاثرشان از موسیقی محسوس بود. یکی دو روز بعد کیهان عزیز پیامی نوشت که آمستردام است و سراغ سایه را گرفت و بسرعت قراری برای دیدار گذاشتیم. امروز دیداری شد میسر و کیهان عزیز سه ساعت راه را پیموده بود تا در این روزهای سخت سایه دمی همدمش باشد. در غیاب یاران رفته چه بجا بود این همت و صمیمیت او. آن‌ هم در روزگار امروز که نه از همت و نه صمیمیت نشانی نمی‌یابی. بسرعت گفتگویشان درباره موسیقی درگرفت. از امروز موسیقی … »

یلدا ابتهاج ادامه داده است: «سایه (هوشنگ ابتهاج) از نسل پیشین، اما با نگاهی جوان و نو به درخت تنومند موسیقی ما که به باورش موسیقی می باید جوانه بزند و از نو بروید و کیهان کلهر که آوازه حضورش در عرصه جهانی موسیقی ما بر همگان آشناست. صحبت از موسیقی در بند شعر شد. و شاعر که خود منتظر جلوه برازنده موسیقی، آنچنان که شایسته خود موسیقی ست، گفت.

شاعری که همچنان در انتظار است و به آینده امید دارد. و با خواسته جستجو در راه چندصدایی‌هایی نایافته، موزیسین در برابرش را به انگیزه و فکر‌می کشاند: راه باید جست. من، یکبار دیگر صمیمیت یاران و دلسوزان موسیقی و ارزش‌هایی که در آن سال‌های نوجوانی و جوانی در تعلق و نیاز در کنار هم بودن را دیده بودم، به تماشا نشستم. دیدار و مواجهه این دو  در این سوی جهان تنها به همت کیهان کلهر عزیز ممکن شد. قدر‌دان او هستم. به امید روزهای روشن برای موسیقی و هنر سرزمین مان، ایران ما…»

به گزارش موسیقی ما و بازانتشار توسط موسیقی زخمه

شناسه خبر: 1545010205

شما دوستان عزیز میتوانید سوالات، انتقادات و نظرات خود را نسبت به این خبر در زیر همین صفحه با ما و دوستان عزیز سایت موسیقی زخمه به اشتراک بگذارید.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۲ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است