یکشنبه , ۱۴۰۲/۳/۱۴ , ۳:۳۳ ق٫ظ

سیاست‌گذاری نادرست به موسیقی آیینی لطمه زده است

سیاست‌گذاری نادرست به موسیقی آیینی لطمه زده است

آیین رونمایی از آلبوم موسیقی «نواحی اشک» به همت مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری با حضور متین رضوانی‌پور خواننده و پژوهشگر اثر و امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری دوشنبه ۲۲ شهریور در فرهنگ‌سرای عترت برگزار شد.

در ابتدای مراسم امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری گفت: آلبوم «نواحی اشک» پیش از این و به صورت گام به گام در دهه اول محرم منتشر شد. در محرم سال ۹۹ این جریان را با آلبوم «مرثیه ناتمام» شروع کردیم. این آلبوم، موسیقی همراهی‌کننده نداشت و به نسبت سخت‌پسندتر بود.
وی افزود: امسال تلاش کردیم از دو جهت دیگر به این سمت حرکت کنیم. در آلبوم «نواحی اشک» از موسیقی پس‌زمینه و همراهی‌کننده استفاده شده است.
سمیعی بیان کرد: شهری شدن موسیقی و حضور موسیقی‌های وارداتی که هیچ اساس و پایه‌ای ندارند، باعث شده از موسیقی اصیل فاصله بگیریم. همچنین عدم سیاست‌گذاری درست در حوزه موسیقی در لطمه خوردن موسیقی آیینی نقش داشته است.

مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری گفت: در آلبوم «نواحی اشک» به صورت پژوهشی در این عرصه وارد شده‌ایم. افتخاری بود که آقای متین رضوانی‌پور خواننده و پژوهشگر در این آلبوم همراه ما بودند و از آقای سعید عظیمی درخواست کردیم این آلبوم را تنظیم کنند. این حرکت را ما جدی ادامه خواهیم داد. امسال از دو جهت وارد شده‌ایم. یکی آلبوم «نواحی اشک» و دیگری آلبوم «آن روز آسمان گریست» که ان شاءالله قبل از اربعین رونمایی خواهد شد.

در ادامه مراسم متین رضوانی‌پور، خواننده و پژوهشگر آلبوم «نواحی اشک» ضمن تشکر از سازمان فرهنگی هنری برای همکاری در این پروژه گفت: تحقیقات این پروژه از سال ۸۳ آغاز شد. اوایل دهه ۸۰ شاهد پاپ شدن موسیقی‌های مذهبی بودیم. در همان دوران من در هیأتی بودم که مرثیه‌ای اصیل خوانده شد. آن نوحه به قدری روی من تاثیر گذاشت که به فکر فرو رفتم و تصمیم گرفتم آوازهای سنتی را جمع‌آوری کنم. از آن زمان تا کنون بالغ بر ۵ هزار نوحه سنتی جمع‌آوری کردم که از آن نوحه‌ها تا کنون ۳۲ عنوان کتاب تولید شده است. در این مسیر من با تلاوت‌های قرآن اصیل، اذان‌های مختلف، لالایی و مناجات روبه‌رو شدم.

همچنین مصطفی بیات، رییس فرهنگ‌سرای عترت و مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۲ گفت: وظیفه ما این است که داشته‌های عمیق فرهنگی‌مان در عرصه موسیقی و هنر را حفظ کنیم. چراکه داشته‌های عمیق فرهنگی ما روز به روز دارد تضعیف و مورد هجمه واقع می‌شود. هرچقدر جلو می‌رویم از معنویت و حس درونی فاصله می‌گیریم و از هم گسیختگی و چندپارگی فرهنگی در کشور ما عمیق‌تر می‌شود و ما زبان یک دهه بعد را نمی‌توانیم بفهمیم. این دست کارهایی که انجام می‌شود، باعث می‌شود بتوانیم فرهنگ اصیل را حفظ کنیم. امیدوارم روز به روز شاهد کارهای بهتر و زیباتر از مدیریت امور موسیقی باشیم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا و بازانتشار توسط زخمه

شناسه آگهی: 1730000622 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است