سه شنبه , ۱۴۰۲/۳/۱۶ , ۹:۰۴ ق٫ظ

موسیقی از دغدغه‌های اصلی نظام است

موسیقی از دغدغه‌های اصلی نظام است

محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد اله یاری فومنی سرپرست دفتر موسیقی از دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر بازدید کرد. وی در بخشی از جلسه هیات انتخاب آثار و گروه های سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر شرکت کردند.

ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر سیزدهمین جلسه هیات انتخاب آثار و گروه های سی‌ و هفتمین جشنواره موسیقی فجر با حضور محمدرضا ابراهیمی، محمدرضا تفضّلی، بهرام دهقانیار، احسان ذبیحی‌فر، امیرعباس ستایشگر، علی صمدپور، محمدعلی مرآتی، اعضای شورا به همراه حسن ریاحی، دبیر جشنواره روز جمعه ۱۷ دی‌ماه برگزار شد.

سخنان محمد اله یاری

«براساس آیین‌نامه جشنواره موسیقی فجر دبیر جشنواره و هیات انتخاب آثار و گروه‌های جشنواره از مهم‌ترین ارکان جشنواره هستند.

خوشبختانه جمع هیات انتخاب این دوره از جشنواره موسیقی فجر دارای سوابق ارزشمند و بسیار خوبی هستند. تاکنون در جلسات متعدد و منظم فرایند داوری را پیش برده اند.»

وی با اشاره به جایگاه دفتر موسیقی افزود:

«به گواه اعضای محترم این هیات دفتر موسیقی تاکنون هیچ دخالتی در انتخاب‌ گروه ها در بخش غیررقابتی و یا آلبوم ها در بخش رقابتی برای حضور در جشنواره نداشته و نخواهد داشت و تنها پشتیبانی از جلسات داوری را برعهده دارد.»

سرپرست دفتر موسیقی ضمن اشاره به اتمام انتخاب آثار و گروه های حاضر در این دوره از جشنواره و داوری آلبوم‌ها در جایزه باربد با اشاره به شرح وظیفه اعضای هیات انتخاب آثار و گروه‌ها ادامه داد:

«از سال گذشته که جایزه باربد و بخش رقابتی احیا شد، شرح وظیفه جدیدی به این هیات اضافه شد و آن داوری آلبوم های وارده است»

سخنان حسن ریاحی

حسن ریاحی دبیر سی‌ و هفتمین جشنواره موسیقی فجر نیز در این جلسه اظهار کرد:

«با توجه به شرایط سخت امسال و فراگیری کرونا امور اجرایی جشنواره بسیار خوب و منظم در حال انجام بوده. با همراهی و نظرخواهی از  اساتید تلاش داریم جشنواره به بهترین شکل برگزار شود.»

در ادامه این جلسه اعضای هیات انتخاب ضمن گزارشی از کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره پیشنهادات خود را نیز برای برگزاری هر چه بهتر جشنواره در دوره‌های آتی ارائه دادند.

امیرعباس ستایشگر یکی از اعضای هیئت انتخاب آثار با اشاره به اضافه شدن یک بخش ویژه آهنگسازی به این دوره از جشنواره موسیقی فجر درباره جزئیات آثار ارسال شده اظهار کرد:

«پس از فراخوانی که در مهرماه منتشر کردیم. ۱۴۸ گروه برای حضور در بخش غیررقابتی جشنواره و ۱۱۴ آلبوم نیز برای بخش رقابتی جشنواره ثبت‌نام کردند. برخی از گروه‌ها را هیات انتخاب به جشنواره دعوت کرده و برخی هم از طریق فراخوان درخواست حضور داده‌اند.»

سخنان محمود سالاری

در بخش پایانی این جلسه محمود سالاری ضمن قدردانی و تشکر از زحمات دبیر و اعضای هیات انتخاب آثار و گروه های سی‌ و هفتمین جشنواره موسیقی فجر گفت:

«حضور در چنین جشنواره‌هایی اهمیت زیادی داشته و باعث ایجاد اعتماد به‌نفس در جوانان می شود.»

سالاری در ادامه با اشاره به وضعیت و جایگاه موسیقی افزود:

«یکی از دغدغه هایی که داریم جلوگیری از مستحیل شدن ملودی‌هاست. امروزه با موسیقی‌هایی مواجه می‌شویم که نه از اصالت بومی برخوردار هستند و نه کاملاً به موسیقی کلاسیک وصل شده‌اند. این نوع از موسیقی فقط می‌تواند نیازهای آنی را رفع کند و نمی‌تواند برای طولانی‌مدت در طوفان‌ها ماندگار باشد.»

وی با بیان لزوم بررسی گزارش های مقایسه ای و آسیب شناسی در جشنواره موسیقی فجر درجهت ارتقای کمی و کیفی این جشنواره عنوان کرد:

«بحث موسیقی، یکی از دغدغه‌های اصلی نظام است و ما باید این روند را به سمت عمق‌بخشی حرکت بدهیم. این امر یک کار جدی می‌طلبد که برای برطرف کردن مشکلات آن باید همه دست به دست هم بدهیم.»

سی‌ و هفتمین جشنواره موسیقی فجر هم‌زمان و در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۴۰۰ به دبیری حسن ریاحی در بخش های رقابتی و غیررقابتی برگزار می شود.

جایزه ترانه جایزه موسیقی و رسانه و نشست های پژوهشی برنامه های دیگر این دوره از جشنواره خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا و بازانتشار توسط زخمه

شناسه خبر: 1720001018

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۹ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است