سه شنبه , ۱۴۰۲/۳/۱۶ , ۸:۳۶ ق٫ظ

نواختن مقام های موسیقی باستانی ایرانی

نواختن مقام های موسیقی باستانی ایرانی

از مجموعه‌های موسیقایی کشور آلمان آنسامبل می توان به «موزیک فابریک» اشاره نمود. این مجموعه بخشی از مقام‌های اصیل موسیقی باستانی ایران است. این مجموعه به آهنگسازی ارشیا صمصامی نیا را اجرا می‌کند.

قطعه «ریزلحظه‌ها» بر اساس مقام‌های اصلی موسیقی باستانی ایران آهنگسازی شده است. دی ماه امسال توسط آنسامبل آلمانی موزیک فابریک اجرا می‌شود.

آنسامبل آلمانی موزیک فابریک پروژه جدید خود که ۲۰ دی امسال برگزار می‌شود. در این پروژه آثاری برای ساز عود و آنسامبل را به سه آهنگساز ایرانی و یک آهنگساز آلمانی سفارش داده است. یاسمین شاه‌حسینی به عنوان سولیست در تمامی قطعات این کنسرت خواهد نواخت.

کارن کیهانی، سارا اباذری، ارشیا صمصامی‌نیا و یوآخیم هاینز، آهنگسازانی هستند که آثارشان در این کنسرت به اجرا در خواهد آمد.

سخنان ارشیا صمصامی نیا

صمصامی نیا درباره قطعه اجرایی خود با این آنسامبل گفت: قطعه‌ «ریز لحظه‌ها شماره چهار» از من در پروژه موزیک فابریک اجرا می شود. چهارمین قطعه از مجموعه ای به همین نام یعنی «ریز لحظه‌ها» است.

این مجموعه شامل هشت قطعه با سازبندی مختلف است. مجموعه «موزیک فابریک» بر اساس هشت مقام اصلی موسیقی باستانی ایران ساخته‌ام.

در این مجموعه شنونده قطعه ای با معیارهای موسیقی اصیل ایرانی نخواهد شنید. وی با تاکید بر این موضوع اظهارکرد: من در این اثر سعی کردم تنها از مقام‌ها و فواصل موسیقی باستانی ایران در راستای متریال و ابزاری برای آهنگسازی با رویکردی نو به دور از هرگونه خودنمایی فرهنگی و اگزوتیسم هنری استفاده کنم. شاید تنها با مطالعه پارتیتور اثر بتوان ردپای موسیقی ایرانی مشاهده کرد.

سخنان آنسامبل

خالق مجموعه «ریز لحظه‌ها» توضیح داد: من از فواصل ایرانی در قطعه ام به گونه‌ای استفاده کردم که شنیده نشود. یعنی هویت ایرانی بودن کاملا محو و گنگ به گوش می رسد. ولی زمانی موزیسینی بخواهد کار من را آنالیز کند با مطالعه پارتیتور اثر متوجه خواهد شد. که کاملا بر اساس فواصل موسیقی ایرانی ساخته شده است.

در واقع تنها با آنالیز قطعه پررنگ بودن ردپای موسیقی ایرانی کاملا دیده می‌شود. به هر حال من همیشه تمایل دارم موسیقی‌ام را با تفکر خودم بسازم. نه اینکه چون ایرانی هستم موسیقی ام صرفا باید ایرانی صدا بدهد.

بر این اساس استفاده از مقام‌ها و فواصل موسیقی باستانی ایران را به عنوان متریالی برای آهنگسازی انتخاب کردم. هدف از این انتخاب این است که بتوانم به پدیده جدیدی در موسیقی دست پیدا کنم.

این آهنگساز موسیقی معاصر با اشاره به سازبندی قطعه «ریز لحظه‌ها شماره چهار» گفت: این اثر را برای عود، فرنچ هورن، فلوت، ویلن، پرکاشن و اصوات الکترونیک نوشته‌ام. بخش بزرگی از تز دکتری من را دربرمی‌گیرد.

سخنان پایانی صمصامی نیا

صمصامی‌نیا که آثارش طی سالهای اخیر با آنسامبل‌های معتبر جهان اجرا شده، آنسامبل موزیک فابریک را یکی از پنج آنسامبل پرمخاطب جهان دانست. وی گفت: معتقدم همکاری با این آنسامبل موجب بیشتر دیده شدن آهنگساز با هر ملیتی در سطح جهانی می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا ما در ایران فقر ارکسترها و آنسامبل‌های مختص اجرای موسیقی معاصر داریم، بیان کرد:

کمبود بودجه، عدم حمایت مالی از تشکیل شدن آنسامبل‌ها و ارکسترها، ضعف بسیار شدید در آموزش تکنیک نوازندگی موسیقی مدرن به نوازندگان جوان در محیط آکادمیک و دانشگاهها از علل اصلی این مسئله است.

این درحالی است که در اکثر کشورها و حتی کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه، گرجستان، آذربایجان و البته روسیه بودجه سالیانه زیادی در اختیار وزارت فرهنگ و هنر و دیگر نهادهای هنری‌ به منظور حمایت ازتشکیل ارکسترها و رویدادهای هنری نو؛ قرار می‌گیرد.

آنسامبل آلمانی موزیک فابریک که یکی از آنسامبل‌های پیشرو در عرصه موسیقی معاصر است. در اولین اجرای خود در سال ۲۰۲۲ میلادی مصادف با ۲۰ دی ماه با اجرای آثاری برای آنسامبل و عود در شهر کلن آلمان روی صحنه می‌رود.

به گزارش خبرگزاری موسیقی ما و بازانتشار توسط زخمه

شناسه خبر: 1750000927

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است