پنجشنبه , ۱۴۰۲/۱/۱۰ , ۱:۵۱ ب٫ظ

پروژه بازسازی و مرمت آرامگاه علینقی وزیری پدر موسیقی نوین ایران

پروژه بازسازی و مرمت آرامگاه علینقی وزیری پدر موسیقی نوین ایران در موسیقی زخمه

به بازانتشار موسیقی زخمه، یکی از نوازندگان و پژوهشگران حوزه موسیقی ضمن ارائه گزارشی از روند پروژه بازسازی و مرمت آرامگاه علینقی وزیری پدر موسیقی نوین ایران از برگزاری یک آیین تجلیل برای این هنرمند فقید در آینده‌ای نزدیک خبرداد.

بهنام موحدان از نوازندگان و پژوهشگران موسیقی ایرانی که طی سال‌های اخیر مسئولیت بهسازی و مرمت آرامگاه مرحوم علینقی وزیری (پدر موسیقی نوین ایران) را نیز به عهده گرفته در گفتگو با خبرنگار مهر از تلاش خود برای برگزاری یک مراسم نکوداشت برای این استاد موسیقی ایرانی و رونمایی از آرامگاه بازسازی شده این هنرمند فقید طی روزهای آینده خبر داد و اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در تلاشیم روز پنجشنبه چهاردهم مهرماه آئین نکوداشت مرحوم علینقی وزیری را که بسیاری از علاقه‌مندان موسیقی از او به عنوان پدر موسیقی نوین ایران یاد می‌کنند در فرهنگسرای اندیشه برگزار کنیم.

حسن ناهید، میلاد کیایی، بهرام گودرزی، محمد مقدسی، فرهاد فخرالدینی، جهانشاه صارمی، لوریس چکناوریان، هادی منتظری، مسعود حبیبی از جمله هنرمندانی هستند که از آن‌ها برای حضور در این مراسم دعوت به عمل آمده است.

وی در ادامه توضیحات خود افزود: از جمله اهدافی که برای این آئین نکوداشت برنامه‌ریزی شده، به نوعی رونمایی از آرامگاه استاد وزیری نیز هست که طی سال‌های گذشته تلاش شده تا نسبت به مقام هنری و والای این هنرمند ارزنده موسیقی اقداماتی برای بازسازی و مرمت مزار او صورت پذیرد. این در حالی است که دونوازی هادی منتظری نوازنده کمانچه و مسعود حبیبی نوازنده دف، اجرای چند برنامه موسیقایی، پخش فیلم مستند کلنل علینقی وزیری، سخنرانی علیرضا میرعلی نقی درباره جایگاه و نبوغ هنری مرحوم وزیری در روند تکوین و تعالی فرهنگ موسیقی کشور از جمله بخش‌های مختلف مراسم نکوداشت علینقی وزیری در فرهنگسرای اندیشه خواهد بود.

وی ضمن ارائه گزارشی از روند بازسازی و مرمت آرامگاه مرحوم وزیری طی سال‌های اخیر گفت: از سال 1398 کار بازسازی و مرمت آرامگاه استاد وزیری را با هزینه شخصی و بدون مشارکت و همکاری هیچ فرد حقیقی و حقوقی و سازمان و نهادی شروع کردم. جالب است بدانید آرامگاه پدر موسیقی ایران از سال 1358 به مدت 40 سال به جهت فراموشی و غفلت‌های صورت گرفته از سوی نهادهایی که می‌توانند متولی چنین مقولاتی باشند به مخروبه‌ای بدل شده بود. به هر ترتیب در مرحله اول بازسازی با صرف هزینه 38 میلیون تومان آرامگاه را به طور کامل رنگ کاری و گچ و سنگ آرامگاه را تعویض کردم.

سردیس استاد را نیز جناب امیر موحدان هنرمند نقاش و مجسمه ساز کشور ساخت. این اثر هنری هم طی مراسمی در مهرماه 1398 با حضور دردانه‌های موسیقی کشور از جمله ارفع اطرایی، حسن ناهید، بهرام گودرزی، میلاد کیایی، کامبیز روشن روان، معصومه مهرعلی و تنی چند از نوازندگان برجسته کشور از جمله شهرام صارمی و مهدی فلاح رونمایی شد.

موحدان ادامه داد: در مرحله دوم بازسازی آرامگاه مرحوم وزیری که در شهریور ماه سال 1399 صورت گرفت، با صرف هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیون تومان مجموعه نفیسی از عکس‌های استاد وزیری، روح الله خالقی و ابوالحسن صبا را گردآوری و بر دیوارهای آرامگاه نصب و نیز پرده‌ای منقوش به عکس استاد را روی پنجره آرامگاه نصب کردم. این در حالی بود که مهرماه 1399 دومین بزرگداشت استاد را نیز حضور استادانی نظیر ارفع اطرایی، حسن ناهید، میلاد کیایی و بهرام گودرزی برگزار کردم.

سومین مرحله بازسازی و مرمت آرامگاه را شهریور سال جاری پیگیری کرده و با صرف هزینه‌ای بالغ بر 45 میلیون تومان نسبت به مرمت دیگر موارد مورد نظر آرامگاه اقدامات لازم را انجام داد. در این چارچوب کار مرمت و زیباسازی تقریباً تمام شده و تنها بخش کوچکی از عملیات زیباسازی نهایی باقی مانده که در آینده آن را نیز به اتمام می‌رسانم.

به گزارش خبرگذاری مهر و بازانتشار توسط سایت www.zakhme.com

شناسه خبر: 1930010609

شما دوستان عزیز میتوانید سوالات، انتقادات و نظرات خود را نسبت به این خبر در زیر همین صفحه با ما و دوستان عزیز سایت موسیقی زخمه به اشتراک بگذارید.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵۶ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *