سه شنبه , ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ , ۱۰:۵۹ ب٫ظ

قضاوت پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان در مرحله نهایی

قضاوت پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان در مرحله نهایی

به گفته روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با ساز پیانو روز گذشته نهم آذر آغاز شد.

عملکرد جشنواره

داور بخش پیانو جشنواره پانزدهم آرپینه ایسرائیلیان در مورد عملکرد جشنواره در کشف استعدادهای جوان و ایجاد انگیزه بین نسل جوان می گوید: من از دوره هشتم تا به امروز در کنار جشنواره بودم. و همیشه شاهد حضور چندین نوازنده با استعداد در هر دوره بودم و این جای خوشحالی است. جوانان با استعداد در جشنواره شرکت می کنند که این خود نشان از عملکرد موفق جشنواره موسیقی جوان دارد.

سطح کیفی آثار

وی در ادامه صخبت های خود با اشاره به سطح کیفی آثار بعد از اتمام داوری این گونه بیان کرد: داوران بخش پیانو برای جلوگیری از تکرار رپرتوار هرساله سعی کردیم. آثار آهنگسازان مختلفی را در فراخوان قرار دهیم و همین مسئله باعث افت تعداد شرکت کنندگان و بالارفتن سطح کیفی آثار شرکت کنندگان شده است.

به همین دلیل طی سالهای گذشته تعداد شرکت کنندگان ساز پیانو نسبت به قبل کمتر شده اند. اما خوشبختانه بر کیفیت کارشان افزوده شده است. البته با بررسی آثار گروه سنی الف آمادگی بهتری نسبت به سایر رده های سنی داشتند. البته فکر میکنم یکی از دلایلی که گروه سنی ج تمرکز بیشتری بر اجرای خوب قطعات ندارند این است که این جوانان بواسطه داشتن مشغله های کاری وقت زیادی برای تمرین ندارند.

ایشان در مورد نقاط ضعف و مثبت شکرت کنندگان ساز پیانو این گونه سخن می گوید: اجراها از نظر کیفی بالا بودند اما متاسفانه بیشترین ضعف در نت خوانی نوازندگان بود که فکر می کنم علتش حاضر نشدن در کلاس های حضوری و نداشتن استاد بواسطه شرایط کرونا بوده است.

فاکتور های داوری

ایسرائیلیان اظهارات خود را درباره فاکتورهای داوری بخش پیانو این گونه بیان کرد: امسال تصویر هیچ کدام از شرکت کنندگان را نمی دیدیم و فقط از روی صدا ساز آثارشان را داوری می کردیم. به نظرم بسیار کار دقیق تری بود و ما داوران پیانو مواردی چون کیفیت، تکنیک، فهم موسیقی، رنگ بندی و اجرای حرفه ‌ای را به عنوان فاکتورهای داوری در نظر گرفتیم و آثار را با هم مقایسه کردیم.

تاثیرات موسیقی جوان

همچنین ایشان درباره تاثیرات موسیقی جوان بر موسیقی کشور گفت: به نظر بنده برگزاری جشنواره موسیقی جوان در ایران بین نسل جوان انگیزه بالایی ایجاد می کند. جشنواره برای چندین ماه نسل نوجوان و جوان را درگیر خود می کند. که جوان با اشتیاق شرکت می کنند، تمرین می ‌کنند، استرس و نگرانی دارند و پرتلاش هستند. به نظرم همه اینها به نفع موسیقی است. درست است که نوازندگان پیانو در بخش موسیقی کلاسیک در کل کشور زیاد هستند. اما حضورشان در جشنواره می بایستی با آمادگی بیشتری صورت گیرد و همین آماده شدن برای چنین رویدادی به پیشرفت موسیقی کلاسیک بسیار کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر و بازانتشار توسط زخمه

شناسه خبر: 1730000910

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *